Trans Sibirya - Baykal Gölü Deneyim Yolculuğu

Дата: 
Friday, 2 March 2018

Bu program aşırı deneyim ve yüksek iletişim içermektedir. Yolculuk, gerek tren yolculuğu (30+30 = 60 saat yataklı açık vagon) gerekse lokal transferlerde, Sibirya olağan şartları ve yerel imkânlar göz önünde bulundurularak planlanmıştır.
Yeni bir deneyim için hazır olmanız gerekmektedir. Yolculuk 10 kişiyle sınırlıdır. Gruplara özel geziler farklı tarihlerde planlanabilir.

Bu yolculuğu gerçekleştirmiş bir kişinin deneyimlerini linki tıklayarak okuyabilirsiniz:
http://zeynepiyigun.com/files/portfolio/travel_pieces/Kuzeye_Yolculuk.pdf

Detaylı bilgi ve rezervasyon için: cewahirbugu@gmail.com

2 Mart 2018: İstanbul - Moskova – Novosibirsk uçuş

3 Mart 2018: Akşam treniyle Novosibirsk’ten İrkutsk şehrine 30 saatlik tren yolculuğu. Açık etkileşimli yataklı vagonda seyahat.

4 Mart 2018: İrkutsk şehir merkezinde trenden iniş. (06:05) Gündoğumu için (hava durumuna göre) Angora Nehri köprüsüne inilebilir; kıyı şeridinde ısı farkından oluşan doğa olayları video ve fotoğraf için ilginç manzaralar sunar.
Saat 09:00’da bizi adaya götürecek minibüslerin olduğu merkez otobüs terminalinde olmamız gerekiyor.
Minibüse bindikten sonra yaklaşık 4,5 saat bir yolumuz olacak. Yol esnasında bir kez yemek molası vereceğiz.
Yolumuz kuzeye doğru, hava tahminen güneşli olacak. Geniş tarım arazileri, tayga ormanları ve bozkırlardan geçerek Baykal gölü kıyısına varacağız. 15 dakikalık buzla tanışma molası vereceğiz. Buzda doğru yürümek için bir iki pratik konuşmamız olacak.
Buz üzerinde arabayla yaklaşık 45 dakika-1 saat yol alıp adaya çıkacağız.
Saat 15:00 gibi konaklayacağımız misafir evine varıyoruz.
Odaya yerleştikten sonra gün batımına yaklaşık 2,5 saat kalıyor. O esnada biraz çevreyi dolaşıp kalacağımız köyü turlayabilir, buz üzerinde dolaşabiliriz.
Akşam yemekleri misafir evinde.

5 Mart 2018:
1. gün Olkhon Adası
Sabah kahvaltı saatimiz 08.30-09.45 arası olacak. Adada geçireceğimiz vakitte her sabah kahvaltıdan önce dileyenler ile 07.30-08.45 arasında göle inilerek buz üzerinde Sessizlik Terapisi yapılacak. Kahvaltının ardından saat 10.15 hareketle aracımızla adanın en kuzey bölgesine doğru buz üzerinde yola çıkacağız. Buz üzerindeki seyahatimizde bize birbirinden eşsiz doğa olayları, buz ve rüzgârın ortaya çıkardığı sanat eserleri eşlik edecek.
Dilediğimiz yerde durup, manzaranın tadına varabilir, ilginç buz şekillerinin fotoğraflarını çekebilir ve buz yürüyüşü yapabiliriz. Adanın en kuzeyine vardığımızda donan göl yüzeyindeki hareketleri, kırılmaları ve çatlakları izleyeceğiz. Bu esnada bize sıcak kahve ve çaylarımız eşlik edecek. Kuzeyi ziyaretimizi tamamlayıp dönüş yoluna geçtiğimizde göl üzerindeki diğer adaları ziyaret edip doğa manzarasının keyfini çıkarırken öğlen yemeğimizi yine buzun üzerinde yiyeceğiz. Öğlen yemeğimiz Omol ismi verilen Baykal Gölüne özgü lezzetli bir balık türü ve patates. Akşam dileyenler adanın tertemiz havasının gökteki tüm yıldızların görülmesine izin verdiği gecede yürüyüşe çıkabilir.

6 Mart 2018
2. gün Olkhon Adası
Sabah programımız saat 05:00 te başlıyor. Kahvaltı için biraz erken olacağı için yanımızda sıcak çay ve sandviçlerimiz olacak. İkinci günün ilk organizasyonu adanın doğu sahiline inip buzun üzerinde gün doğumunu izlemek. Doğu sahiline ulaşmak için önce adanın sık tayga ormanlarıyla kaplı tepelerinde maceralı bir yolculuk yapacağız. Gün doğumundan sonra otelimize döneceğiz tahmin varış 10:00. Saat 11:00 ye kadar serbest zaman.
Saat 11:15 şaman tapınağı ziyareti için buluşup yola çıkacağız. Ada yakınlarında bu küçük adacıklardaki şaman tapınaklarında dua edebilir, dilek taşlarından kendi heykellerinizi sonsuza bırakabilirsiniz. Yanınızda getireceğiniz renkli kumaş şeritleriyle, dilediğiniz bir ağacı süsleyip iyi niyet dileklerinizle rüzgâra emanet edebilirsiniz. Doğa hariç kimse sizin dilek taşlarınızı ve renkli kumaşlarınızı yerinden oynatmaz.
Dua ve dilek seremonimizin hemen ardından göl kıyılarında buz mağaralarını arayacak ve kendi keşiflerimizi yapacağız. Hava kararmadan otelimizin dönüş yoluna koyulacağız. Dileyen arkadaşlarla akşam yemeğinden sonra yıldızları izlemek ve gece yürüyüşü yapmak için tekrar buzun üzerine inebilir.

7 Mart 2018
3.gün Olkhon Adası
Adadaki son gün. Programımız sabah 09:30-10:30 kahvaltıdan sonra, buz üstünde delikler açan balıkçı ziyaretiyle başlayacak. Dileyen şansını deneyebilir. Buz üzerindeki hareket izleri ve buzun rüzgârla olan ilişkisi sonucu ortaya çıkan minik heykeller ve ışık oyunları bize güzel bir gün geçirmemiz için yeterli malzeme verecektir. Derin çatlaklar, kırıklar ve gölün sesi bize eşlik edecek.
Dileyen arkadaşlar için atv, bisiklet ve şoförlü araçlarla günün devamında yakın yerler tur seçenekleri olacak.

8-9 Mart 2017
Olkhon adasından İrkutsk şehrine dönüş yolculuğu 09:30.
Akşam treniyle İrkutsk – Novosibirsk arası dönüş yolculuğu başlar. 32 saat.

10 Mart 2018
Gece yarısı saat: 01:00 Novosibirsk tren istasyonuna iniş. Sabah Novosibirsk-Moskova-İstanbul uçağıyla dönüş.

Адрес: 
Russia,
Голосовалка: 
0 votes
+
Vote up!
-
Vote down!